Yenilikçi yaklaşımlar ve doğal ürünlere güvenilir tedarik

Nasıl Kurulduk?

Zeytini Seviyoruz!

Antik çağlardan bu yana zeytin; yağı, meyvesi ile şifa vermiş, yaprağı yeşilin binbir tonuyla örülü zeytin dalıyla adaleti, hakkaniyeti barışı temsil etmiştir. 2015 yılında satın almış olduğumuz zeytin bahçesiyle başladı heyecanlı serüvenimiz. Sahip olduğumuz dünya kıymetlisi bu zeytin bahçesinde sıradan işler yapılsın istemedik.

 

Kendisi lezzetli, yağı sağlıklı olan bu meyvenin işlenirken doğaya salınarak toprağa, suya kısaca yaşayabileceğimiz tek dünyaya zarar veren atıklarında büyük lezzet ve besin değeri saklı olduğunu düşündük.

 

Ölmez ağacın gölgesinde yaşadığımız huzuru, onun bereketi ve bolluğunu gelecek nesillere aktarabilme düşüncesiyle başlayan zeytin tutkumuz 2018 yılında Türkiye'nin en prestijli Ar-Ge destek kuruluşu olan TÜBİTAK’ın verdiği teknogirişim desteğini alarak AnadOlive kimliğine kavuştu.

 

Ege’nin göz bebeği zeytin; yağıyla, salamurasıyla, ezmesiyle evlerimize gelirken, biz; zeytin proses atıklarını sıfır atık felsefesiyle geri dönüştürerek ürettiğimiz Toz Zeytin ile bu sektörde yerimizi aldık.

 

Üretim süreçlerinin her basamağı çevre dostu olan AnadOlive geleneksel lezzetleri yenilikçi yaklaşımlarla üreterek kullanım çeşitliliği sağlar.

 

Koşulların, beklentilerin ve ihtiyaçların hızla değiştiği günümüzde, sadece bir tedarikçi değil, çözüm ortağı olmayı ilke edinmiş olan AnadOlive, prosesinizin her aşamasında maliyet azaltma, fonksiyonel çözümler yaratarak ürün geliştirme ve katma değer yaratmanız için yanınızdadır.

 

AnadOlive, kaliteye ve gıda güvenliğine verdiği önem ile hammaddenin seçiminden, ürünlerin tüketiciye ulaşmasına kadar olan tüm aşamalarda hijyen ve sağlık ilkelerinden ödün vermeden, özenle üretim yapılması hususunda hassasiyet gösterir.

banner_edited.jpg

EKİBİMİZ

Teknoloji ile Sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için çalışıyoruz!

Firmamız,  alanında uzman mühendis kadrosuyla Ar-Ge faaliyetlerini, geleneksel alışkanlıkları, beklenti ve tatları, günümüzün modern teknolojisi ile harmanlayarak gerçekleştirmektedir.

Müşterilerine, fonksiyonel çözümlerle ürünlerinde raf ömrünü uzatma, maliyeti azaltma, kaliteyi iyileştirme gibi sorunlara sentetik koruyucu ve katkı maddesi kullanmadan yenilikçi çözümler getirirken, bunu üstün lezzet ve kalite ile sunmaktadır.

Test tüpleri

Yunus YAHŞİ

Ar-Ge Mühendisi

Gıda Mühendisi

Uzmanlık Alanları:

#mikrobiyoloji, #kalite,

#gıda güvenliği, #gıda hijyeni

Aysu GÜRMAN

Kurucu

Gıda Yüksek Mühendisi

Uzmanlık Alanları:

#meyve-sebze, #yağ teknolojisi, #kurutma teknolojileri #ekstraksiyon

Oya DÖNDER

Üretim Sorumlusu

Gıda Teknoloğu

Uzmanlık Alanları:

#üretim, #kalite, #gıda kimyası